מהי חרדה שינויים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים

מהי חרדה שינויים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים

כשמנסים להבין מהי חרדה חשוב להבין שההתנהגות מושפעת ממה שהגוף שלנו מפריש וההיפך. הגוף הוא למעשה מכונה אחת מופלאה שדואגת לשרוד כמה שיותר. ההישרדות הזו באה לידי ביטוי באוכל, במחסה בטוח, בזוגיות והולדת צאצאים אך גם במצבים בהם הגוף מרגיש סיכון וצריך לברוח או להגן על עצמו.

זון הסיבה מדוע יש חרדה שלעתים מציבה את האדם בה רגשות מאוד מוגזמות לגבי האיום שנמצא באזור סביבתו ולעתים אפילו כלל לא קיים.

השינויים שאדם עובר פסיכולוגיים, גורמים לו למחשבות שלו להשתנות לרעה לגבי תפיסת הסיטואציה שלו וגם מבחינה פיזיולוגית הוא מתנשף, מזיע ויכול לפעול בצורה לא מבוקרת.

החרדה בגלל פחד ממשי

כשאנשים רבים מנסים להבין מהי חרדה הם מתבלבלים בין חרדה לפחד.

בעוד פחד הוא מצב טבעי בו אנו דואגים לשלומנו או למצב מסוים ופועלים כדי להביא לסיום המצב המפחיד, חרדה בדרך כלל מגיע ללא סיבה מיוחדת. בחלק מהפעמים המצב כן מסוכן ואותו אדם כן מרגיש פחד אך הפחד הזה ממשיך להתרחב ולגדול עד שמגיע לממדים לא פרופורציונליים וכאן כבר מדובר בהתקף חרדה. כך למשל פיצוץ קטן בגלל בלון שהתפוצץ הוא לא דבר מאיים אך כולנו כנראה נקפוץ במקום ונפחד, זהו דבר טבעי לחלוטין.

אותו אדם שמרגיש מהי חרדה באותו הרגע, יכול למצוא את עצמו גם דקות ספורות לאחר מכן עדיין פוחד ועדיין חושש שהוא נמצא בסכנה.

חרדה, חרדות, מהי חרדה

חרדה כרונית שכוללת התקפים

חלק מהאנשים יכול להיכנס להתקף חרדה באותו הרגע בלי התראה מוקדמת ובלי התקפי חרדה קודמים.

סמים קשים וגם אלכוהול יכולים לגרום להתקפים כאלו שילמדו כול אחד מהי חרדה אך חלק גדול מאלו שסובלים מהתקפי חרדה סובלים בה באופן כרוני.

אלו שסובלים מחרדה באופן כרוני בדרך כלל חווים פוסט טראומה קשה שהשאירה בהם נזק נפשי בגלל אירוע קודם. את חלק מהאוכלוסייה התקפי חרדה מגיעים בתקופה מסוימת כמו למשל אצל הורה חדש, חייל , פעילות עסקית מסוכנת ועוד.

מהו הטיפול בחרדה?

טיפול בחרדה מתחלק לטיפולים תרופתיים, טיפולים תומכים וטיפולים פסיכולוגיים.

בעוד טיפול תרופתי מנסה להשתיק את התסמינים של אותו אדם, כמו למשל הורדת הדופק כשהוא עולה בזמן ההתקף, טיפולים תומכים יכולים להחזיר את הנפגע לשגרה רגילה למרות ההתקפים שהוא חווה. הטיפולים הפסיכולוגיים לרוב מנסים להוציא את האדם מהחרדה בו הוא נמצא ולא לטפל בסימנים שההתקפים יוצרים.

חרדה, חרדות, מהי חרדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *